Obezita, to nie sú len nesprávne stravovacie návyky. Z pohľadu psychológa ide o oveľa hlbší problém. Nevyhnutnou súčasťou procesu zmeny v stravovacích návykoch by mala byť práve psychoterapia. Najvhodnejšou sa v súčasnosti ukazuje kognitívno-behaviorálna terapia.

Okrem nesprávnych stravovacích návykov a neschopnosti kontrolovať množstvo zjedenej potravy sa stretávam aj s problémom psychického pôvodu. Obézni ľudia často trpia depresívnymi náladami, úzkosťami a majú nevyriešené medziľudské vzťahy s blízkymi osobami. Tieto hlbšie problémy sa vynárajú počas života a ovplyvňujú aj stravovacie návyky. Preto majú niektorí obézni pacienti problém dodržiavať diétny režim vtedy, keď prežívajú stresové udalosti.

Beck ako predstaviteľ KBT terapie formuloval vzťah medzi kogníciami (myšlienkami) a správaním. U obéznych ľudí možno pozorovať niektoré chybné vzorce myslenia, ktoré ich vedú k prejedaniu a tým ku krátkodobej úľave. Tak sa začína začarovaný kruh, z ktorého sa človek nevie vymaniť. Kognitívno-behaviorálna terapia sa zameriava na kognície (myšlienky), ktoré pacientovi bežia v hlave pred jedlom, počas jedenia a po jedle. Zaznamenáva si tieto myšlienky písomne, eviduje aj pocity, ktoré ho počas jedla sprevádzajú. Terapeut na základe záznamov identifikuje spúšťače zlyhávania pacienta a pracuje s jeho myšlienkami tak, aby zmenou myslenia pacient zvládol ďalšiu záťažovú situáciu.

Prvým úspešným krokom býva priznanie problému. Ak si obézny pacient prizná stravovací problém, mal by sa rozhodnúť, čo s ním chce urobiť. Dôležitú úlohu tu zohráva motivácia, ktorá je pri terapii často kľúčová. Prečo chcete schudnúť? Aké výhody vám prinesie štíhlejšie telo? Veľa pacientov sa obáva zmeny osobnosti. Zmeny sa, samozrejme, dejú, no väčšinou sú pozitívne. Zápas s chudnutím a zmenou stravovacieho režimu si vyžaduje aj podporu okolia a odborníkov.

Niektorí ľudia popierajú problém so stravovaním, mylne dúfajú, že nejakým zázrakom zmizne. Pri liečbe obezity treba brať do úvahy celkový prístup k pacientovi, lebo príčina poruchy stravovania má často hlboké korene. Spomínam si na klientku, ktorá mala onkologicky chorú trojročnú dcérku. Jedlom si riešila depresívne nálady a „hladkala“ sa pocitom sýtosti. V  kritickom období jej jedlo pomáhalo. Keď sa dcérka vyliečila, zistila, že počas liečby pribrala 23 kg. Jedlo tejto pacientke slúžilo ako nálepka na smútok a strach, ktoré prežívala počas liečby dieťaťa.

Pri liečbe obezity je práca s emóciami a kogníciami kľúčová. Učí pacienta zvládať aj recividujúce obdobia, ktoré sú súčasťou zmeny stravovacieho režimu. K úspešnému chudnutiu patrí správna motivácia, vhodná liečba a dostatok informácií o tomto rozšírenom verejno-zdravotnícko-psychologickom probléme.

© PhDr. Križanová Andrea, PhD., psychologička, Liga proti rakovine

 

Knihy pre vaše zdravie a pohodu

Ak vás niektorá z našich kníh zaujala, volajte na č. 0908 069 388 / píšte na info@klub50.sk, pošleme vám ju na dobierku. Poštovné neplatíte.

Objednajte si novinky

Objednajte si novinky, zdieľajte a bezplatne získate upozornenie na nové články a e-booky.

Nájdete nás

Račianska 69/B, 831 02 Bratislava

bytový dom Manhattan, 4. poschodie

poradňa: 0903 437 888

poradňa: peterminarik57@gmail.com

texty a objednávky kníh: 0908 069 388

texty a objednávky kníh: peterminarik57@gmail.com