Lekár by mal hovoriť s pacientom o prevencii. Lekárov laická verejnosť zvyčajne vníma ako spoľahlivý zdroj informácií o zdraví. Lekár musí dbať o to, aby pacient pochopil súvislosť životného štýlu a vzniku choroby. Lebo mnohí si stále myslia, že u nich je to záležitosť genetiky, alebo fatálne. Lekár by mal akceptovať názory pacienta a uznať, že zmena doterajších návykov môže byť ťažká. Mal by ho motivovať k postupným zmenám a k tomu, aby vydržal.

Pacient by mal byť zaangažovaný do identifikácie chýb, ktoré robí. Nemal by problém vidieť čierno-bielo: že buď bude trikrát do týždňa vo fitcentre cvičiť s osobným trénerom, alebo nebude robiť nič. Medzitým existuje veľká škála a každá pozitívna zmena ho posunie k úspechu. Niekedy stačí chodiť peši do práce. Každá pohybová aktivita je dobrá a dá sa na nej stavať. Keď človek čo i len trošku zlepší svoju kondíciu, hneď sa to odrazí na metabolickom a imunologickom pozadí. Často opakujem, že pohyb má vždy výhody, aj keď človek nechudne. Ak zvýši pohybovú aktivitu a neprejaví sa to na znížení jeho hmotnosti – trebárs v dôsledku toho, že nemení dostatočne stravu, že má nízko postavený metabolizmus z genetických dôvodov, alebo má za sebou desiatky jojo efektov – ale pohyb má vždy význam z hľadiska prevencie aj KVO, aj cukrovky, aj rakoviny. Každá, aj tá najmenšia pozitívna zmena sa ráta.

Monitorujte pokrok. Kontrola je dôležitá, a to platí v každej oblasti ľudskej činnosti. Aj pri pracovnom projekte si urobíte nejakú stratégiu, nejaký ten akčný plán, nejaký každodenný posun, a potom aj kontrolujete dodržiavanie termínov. Ak sa objavia bariéry u pacienta, využite multimodálny tímový prístup odborníkov z oblasti behaviorálnej medicíny, duševného zdravia, výživy, pohybu.

 

© MUDr. Peter Minárik, PhD.

 

 

Knihy pre vaše zdravie a pohodu

Ak vás niektorá z našich kníh zaujala, volajte na č. 0908 069 388 / píšte na info@klub50.sk, pošleme vám ju na dobierku. Poštovné neplatíte.

Objednajte si novinky

Objednajte si novinky, zdieľajte a bezplatne získate upozornenie na nové články a e-booky.

Nájdete nás

Račianska 69/B, 831 02 Bratislava

bytový dom Manhattan, 4. poschodie

poradňa: 0903 437 888

poradňa: peterminarik57@gmail.com

texty a objednávky kníh: 0908 069 388

texty a objednávky kníh: peterminarik57@gmail.com