Pestrá strava  s prevahou rastlinných potravín vrátane najmenej 5 porcií rôznorodej neškrobovej zeleniny a ovocia má byť zdrojom všetkých protektívnych živín na zníženie rizika nádorovej recidívy alebo získanie nového nádoru. Výživové doplnky/VD sú určené skôr na doplnenie niektorých živín, ktorých príjem je z rôznych dôvodov znížený, alebo pri ich vyššej potrebe v určitom období.

ⱷ    Výskumy o preventívnom vplyve vysokých dávok fytonutrientov vo výživových doplnkoch sú kontroverzné. Výsledky väčšiny výskumných prác naznačujú, že pozitívny účinok protektívnych rastlinných živín (fytonutrientov) z pestrej stravy vysoko prevyšuje účinky z doplnkov.
ⱷ    Nadmerné dávky (inak protektívnych) živín môžu niekedy zvyšovať riziko rakoviny.
ⱷ    V rastlinných potravinách je pestrá zmes stoviek protektívnych živín v rôznorodých a umelým spôsobom nenapodobiteľných kombináciách.
ⱷ    Fytochemikálie (a) detoxikujú karcinogény; (b) chránia bunky pred poškodením oxidatívnym stresom; (c) majú priaznivý účinok na hormóny, ktoré zvyšujú riziko nádorov

Výživové doplnky – všeobecné rady

ⱷ    Základom protektívnej výživy je pestrá rastlinná strava.
ⱷ    Komplex živín z potravín má iné súhrnné vlastnosti ako izolované živiny v doplnkoch.
ⱷ    Nekonzumovať vysoké dávky doplnkov - viac neznamená vždy lepšie. Treba dodržiavať odporúčané dávkovanie. Nadbytočný príjem niektorých látok môže znižovať účinok chemoterapie a/alebo rádioterapie.
ⱷ    Nespoliehať sa na informácie na obaloch doplnkov ani na reklamu.
ⱷ    Pred užívaním ktorýchkoľvek doplnkov sa treba vždy poradiť s lekárom/lekármi.
ⱷ    Osobitne to platí pre pacientov počas onkologickej liečby (chemoterapia, rádioterapia, biologická liečba).

Kedy sú výživové doplnky užitočné

ⱷ    Výživové doplnky sú indikované a užitočné pri zníženom príjme potravy ako doplnkový zdroj vitamínov a minerálnych alebo stopových látok na dosiahnutie výživových odporúčaných dávok [DRI = Dietary Reference Intake].  
ⱷ    Jednostranné stravovanie (choroba, alergie, neznášanlivosť, averzie)
ⱷ    Nedostatočný príjem kritických živín
ⱷ    Zvýšená potreba niektorej / niektorých živín (vitamín B12, vitamín D, kyselina listová, vápnik, železo, probiotiká)
ⱷ    Seniori: často už osoby nad 50 rokov
ⱷ    Vegetariáni, vegáni
ⱷ    Dlhodobo pripútaní na lôžko
ⱷ    Ľudia s tmavšou pleťou

PharmDr. Daniela Mináriková PhD., Farmaceutická fakulta UK Bratislava

     

Knihy o zdraví a diétach z Vydavateľstva Dr. Josef Raabe Slovensko, s.r.o.

 

             

 

            

           

 

Knihy o diétnom stravovaní z vydavateľstva Dr. Josef Raabe Slovensko, s.r.o. si môžete s odkazom na túto web stránku (www.onlife.sk) kúpiť priamo v predajni Raabe s 20 % zľavou

Adresa vydavateľstva Dr. Josef Raabe Slovensko, s.r.o.Heydukova 14, Bratislava , 5. poschodie (recepčná na prízemí vás pustí do predajne na 5. poschodí).

Cena za ktorúkoľvek vyššie uvedenú knihu, pokiaľ si ju kúpite priamo vo vydavateľstve Dr. Josef Raabe Slovensko, s.r.o. a uvediete heslo "minárik" (osobným odberom alebo e-mailovou objednávkou), je teda 16 EUR.

  • aj napriek tomu, že na web stránke vydavateľstva Raabe je ponuková cena 20 EUR. 
  • pokiaľ poviete, že si uvedenú(é) knihu(y) idete kúpiť cez tento propagačný odkaz na www.onlife.sk (alebo uvediete heslo „minárik“), zaplatíte za každú z týchto kníh 16 EUR.
  • pre porovnanie: maloobchodná cena v kníhkupectvách je obvykle 20 EUR. 
  • pokiaľ pošlete vydavateľstvu objednávku konkrétnej knihy na adresu: abo@raabe.sk - vydavateľstvo Vám pošle objednanú knihu domov kuriérom

 

 

Knihy z vydavateľstva Klub50

 

Knihy pre vaše zdravie a pohodu

Ak vás niektorá z kníh z vydavateľstva KLUB50 zaujala, volajte na č. 0908 069 388 / píšte na info@klub50.sk, pošleme vám ju na dobierku. Poštovné neplatíte.

Edukačné brožúry a materiály

Nájdete nás

Biomedicínske centrum SAV, Pavilón lekárskych vied, Dúbravská cesta 9, 845 05 Bratislava

Areál Slovenskej akadémie vied

Poradňa: 0903 437 888

Poradňa: peterminarik57@gmail.com