Ak sa neviete dobre zorientovať v otázkach výživových doplnkov [ďalej v skratke uvádzané aj ako VD], alebo máte niekedy v lekárni problém odlíšiť lieky od doplnkov, pokúsime sa vám byť v tejto sekcii nápomocní. Budeme sa snažiť dať odpovede na najčastejšie kladené otázky o doplnkoch výživy a poskytnúť v čo najprehľadnejšej forme stručné, zato však potrebné informácie k danej téme. Chceme, aby ste vedeli, čo sú VD, na čo sú určené, čo od jednotlivých doplnkov môžete očakávať, kedy má zmysel ich užívať a naopak, kedy je ich kúpa skôr vyhodenými peniazmi, než zmysluplným nákupom.

Z vlastnej praxe i z bežného každodenného života si myslíme, že veľa ľudí má v tomto mnoho nejasností, na základe čoho nakupujú neraz drahé doplnky úplne zbytočne, a naopak, inokedy si ich nedoprajú práve vtedy, kedy by ich užívanie bolo pre nich účelné a nápomocné.

Význam a účel užívania výživových doplnkov

Účel výživových doplnkov tkvie v ich samotnom názve. Sú to VÝŽIVOVÉ DOPLNKY, alebo pri prehodenom slovoslede DOPLNKY VÝŽIVY. Menej správny, hoci často používaný názov je POTRAVINOVÉ DOPLNKY.

Výživové doplnky (VD) sa nachádzajú niekde na rozhraní medzi potravinami a liekmi. Nie sú liekmi v pravom zmysle slova, a to i napriek tomu, že mnohé z nich obsahujú izolované biologicky aktívne látky a podobajú sa skôr na lieky ako na potraviny. Doplnky výživy majú viac definícií. Európska agentúra pre bezpečnosť potravín (EFSA) definuje VD ako „koncentrovaný zdroj nutrientov (živín) alebo iných látok, ktoré majú nutričný alebo fyziologický účinok“. VD sa vyrábajú vo forme tabliet, kapsúl, pilúl, kvapiek, sirupov, čajov alebo iných foriem.

Účelom VD je poskytovať vybrané výživné látky a čiastočne nahradiť ich príjem z potravy. Cieľom ich konzumácie je doplnenie príjmu niektorých živín v prípade, že človek z najrôznejších príčin nie je schopný ich prijímať v dostatočnom množstve vo forme bežnej potravy. Príkladom môže byť podávanie niektorých vitamínov u starších ľudí alebo kondičných športovcov. Môže to byť aj dočasne zvýšená potreba niektorého vitamínu, napríklad kyseliny listovej u tehotných žien. Použitie VD si však môžu vyžadovať aj osobitné zdravotné problémy, napríklad podávanie probiotík pri užívaní širokospektrálnych antibiotík alebo podávanie antioxidantov pri chronickej pankreatitíde. Reklamné kampane mnohých výrobcov VD však vyvolávajú dojem, že VD sú zložkou zdravej výživy a ľudia by ich mali užívať viac-menej paušálne ako súčasť zdravého životného štýlu. Ako dôvod sa zvyknú uvádzať argumenty typu hektického uponáhľaného života s nevyváženým stravovaním, ktoré nie je schopné dodať všetky dôležité esenciálne (omega-3-MK) alebo iné živiny (vitamíny, antioxidanty, vláknina).

Primeraná a pestrá strava by za bežných podmienok mala zaistiť dostatočný príjem všetkých potrebných živín (makronutrientov ako aj mikronutrientov) pre správny vývoj a dobré zdravie. Sú však situácie, kedy tento príjem nemusí byť dostatočný a vtedy môže byť potreba doplniť niektoré živiny práve formou výživových doplnkov.

Ďalšie informácie o výživových doplnkoch a mnoho príkladov o konkrétnych doplnkoch a prípravkoch budeme prinášať postupne na tomto mieste. Už teraz sa tešíme, že na poli osvety o dôležitej téme VD, ktorá súvisí s podporou zdravia a s prevenciou ako aj s liečbou mnohých ochorení, budeme môcť byť vašimi partnermi.

PharmDr. DANIELA MINÁRIKOVÁ, PhD., FARMACEUTICKÁ FAKULTA UK

© foto: samphotostock

     

Knihy o zdraví a diétach z Vydavateľstva Dr. Josef Raabe Slovensko, s.r.o.

 

             

 

            

 

Knihy o diétnom stravovaní z vydavateľstva Dr. Josef Raabe Slovensko, s.r.o. si môžete s odkazom na túto web stránku (www.onlife.sk) kúpiť priamo v predajni Raabe s 25 % zľavou

Adresa vydavateľstva Dr. Josef Raabe Slovensko, s.r.o.: Heydukova 12 alebo Heydukova 14, Bratislava , 5. poschodie (v oboch vchodoch na prízemí je recepčná, ktorá vás pustí do predajne na 5. poschodí).

Knihy si môžete objednať aj e-mailom na adrese: v.hudak@raabe.sk - a knihu(y) vám pošlú na dobierku poštou (poštovné neplatíte).

Cena  za ktorúkoľvek vyššie uvedenú knihu, pokiaľ si ju kúpite priamo vo vydavateľstve Dr. Josef Raabe Slovensko, s.r.o. (osobným odberom alebo e-mailovou ojednávkou) je: 

15 EUR

  • aj napriek tomu, že na web stránke vydavateľstva Raabe je ponuková cena 20 EUR. 
  • pokiaľ poviete, že si uvedenú(é) knihu(y) idete kúpiť cez tento propagačný odkaz na www.onlife.sk, zaplatíte za každú z týchto kníh 15 EUR.
  • pre porovnanie: maloobchodná cena v kníhkupectvách je takisto 20 EUR. 
  • pri zaslaní kníh poštou, poštovné neplatíte. 

 

 

Knihy z vydavateľstva Klub50

 

Knihy pre vaše zdravie a pohodu

Ak vás niektorá z kníh z vydavateľstva KLUB50 zaujala, volajte na č. 0908 069 388 / píšte na info@klub50.sk, pošleme vám ju na dobierku. Poštovné neplatíte.

Edukačné brožúry a materiály

Nájdete nás

Biomedicínske centrum SAV, Pavilón lekárskych vied, Dúbravská cesta 9, 845 05 Bratislava

Areál Slovenskej akadémie vied

Poradňa: 0903 437 888

Poradňa: peterminarik57@gmail.com