In magazín Happy Man, Časopis, ktorý vie, po čom muži túžia, november 2014, s 70 - 72. Ukážky z textu: MUDr. Peter MINÁRIK, PhD. pôsobí ako gastroenterológ na onkológii. Čo znamená, že sa mu do rúk dostávajú aj pacienti s tými najťažšími diagnózami rakoviny. Práve preto, že každodenne vidí dopad zlého životného štýlu na ľudské zdravie, sa začal zaujímať o to, akým spôsobom súvisí stravovanie, to správne i nesprávne, s diagnózami najčastejších civilizačných chorôb. „Človek môže byť produktívny len vtedy, keď je zdravý. Nebagatelizujte riziko, starajte sa o seba. Pretože nie zdravá strava je drahá, ani aktívny životný štýl nie je drahý. Najdrahšie je byť chorý,“ – odkazuje mužom každého veku.

Súhrn vedecky overených informácií o vplyve výživy na ľudské zdravie nájdete v jeho knihách Vademecum zdravej výživy a Rakovina a výživa: mýty a fakty a na webových stránkach onlife.sk.

Čo muži ignorujú najviac

Ktoré choroby ohrozujú viac mužov? Až na výnimky, ako napríklad rakovina prostaty alebo semenníkov, sú to tie isté, ktoré ohrozujú aj ženy, u mužov však prichádzajú často skôr. Infarkty, rakovina, vysoký krvný tlak, cukrovka. Muži viac riskujú, sú adrenalínovejší, takže aj úrazy mávajú častejšie. Ženy viac dbajú o svoje zdravie a aj štatistiky dopravných nehôd potvrdzujú, že sa správajú zodpovednejšie. Dá sa povedať, že muži viac riskujú aj tým, že sa nestarajú o svoje zdravie a ignorujú to, čo treba urobiť.

A pritom zásady zdravého životného štýlu sú známe. Že treba jesť prevažne rastlinnú potravu, obmedzovať červené mäso a vyhýbať sa údenému mäsu. Že treba byť fyzicky aktívny každý deň, akoukoľvek formou, a to najmenej 30 minút. Že si treba udržiavať primeranú hmotnosť po celý život. A navyše nepiť alkohol a nefajčiť.

Čo k tomu dodať pre mladých a výkonných? Aby sa začali starať o seba včas, kým sú ešte mladí, zdraví a výkonní, a to najlepšie hneď! Ocenia to, keď budú starší. Lebo muž v dekáde medzi 20 a 29 rokom je väčšinou zdravý a plný síl. No ak má v rodine genetické riziko a navyše ešte aj žije rizikovým a nezdravým štýlom, potom môže po päťdesiatke viac alebo menej závažné zdravotné problémy. A následky môžu mať aj fatálny koniec. Čím dlhšie sa nerieši vysoký krvný tlak alebo vysoká hladina tuku, cholesterolu alebo cukru v krvi, tým väčšie budú škody na zdraví.

Pre mužov to platí o to viac, že majú zdravotné riziká posunuté do nižšieho veku ako ženy. Čo teda robia zle? Že si v čase, keď sú zdraví a vitálni, nič ich nebolí, nikde netlačí, nevymedzia čas na seba. Nerozhodnú sa vedome, že sa budú správať k sebe a svojmu zdraviu zodpovedne, nepestujú systematicky svoju fyzickú kondíciu. Aj keď to nikdy nie je len o aktuálnej kondícii či príťažlivom výzore, ale hlavne o budúcnosti. Máme tu zjednodušene povedané dve skupiny mužov – buď má muž veľa práce, alebo má naopak existenčné problémy. V boji o kariéru alebo o finančné prežitie obaja zabúdajú, že príde vek, keď sa všetko zúročí a spočítajú sa faktory dedičných vplyvov s faktorom vlastnej nevšímavosti až nezodpovednosti.

Existujú výskumy, ktoré potvrdzujú, že muži sú menej ako ženy ochotní zmeniť stravovací model, ktorý im škodí. A to aj vzdelaní muži, ktorí majú prístup k informáciám. Aj keď si môžu vybrať zdravšie jedlo, preferujú nezdravé, šťavnatý stejk, tlačenku, slaninu – a na zeleninové šaláty im už v žalúdku neostane miesto. Ale v stejku nie je napríklad vláknina. Vláknina, ktorá pomáha pri zápche, pri hemoroidoch, no najmä pôsobí ako prevencia rakoviny hrubého čreva. Fakt, že rastlinná vláknina chráni pred rakovinou hrubého čreva a konečníka, pokladajú dnes vedci za presvedčivo dokázané. Pritom v štatistikách sme na poslednom mieste v celej Európskej únii, máme najvyšší výskyt tohto zhubného nádoru.

Pre zdravý sex

Na afrodiziakálny účinok potravín vôbec neverím. Traduje sa, že mužom „pomáha“ zeler, muškátový orech, ženšen, čokoláda, čili, med, cibuľa, cesnak, ustrice, víno, šampanské. Väčšina z položiek vzbudzuje skôr úsmev. Cítil azda niekto po konzumácii cesnaku a cibule okrem charakteristického zápachu aj sexuálne vzrušenie? Môžem ich však odporúčať ako potraviny, ktoré sú prospešné celkovo pre zdravie, spoločne s červeným hroznom, tuniakom, olivovým olejom, morskými plodmi, avokádom, banánmi. Povedzme, že čili lepšie prekrví všetky orgány, aj káva a víno majú vazodilatačné účinky. A zvýšené prekrvenie v oblasti malej panvy môže podporiť chuť na sex a potenciu. Prekrvenie spôsobí aj spoločný teplý kúpeľ s partnerkou, alebo spoločná sauna. Nič nie je pre muža silnejším afrodiziakom ako jeho partnerka. No som hlboko presvedčený, že zdravý sexuálny život súvisí aj s pohodou v rodine a vo vzťahoch. Muži, ktorí žijú v zdravom a šťastnom vzťahu doma, a ktorých baví ich práca, majú lepšie vyhliadky na to, aby ostali dlho zdraví a aby sa tešili zo života a zo svojej výkonnosti aj vo vyššom veku.

 

Knihy pre vaše zdravie a pohodu

Ak vás niektorá z našich kníh zaujala, volajte na č. 0908 069 388 / píšte na info@klub50.sk, pošleme vám ju na dobierku. Poštovné neplatíte.

Objednajte si novinky

Objednajte si novinky, zdieľajte a bezplatne získate upozornenie na nové články a e-booky.

Nájdete nás

Račianska 69/B, 831 02 Bratislava

bytový dom Manhattan, 4. poschodie

poradňa: 0903 437 888

poradňa: peterminarik57@gmail.com

texty a objednávky kníh: 0908 069 388

texty a objednávky kníh: peterminarik57@gmail.com