Zodpovedne pristupujte k výberu doplnkov výživy. Poraďte sa s lekárom, ak chcete brať doplnky výživy ako prevenciu rakoviny.

Tento bod je aktuálny predovšetkým v USA, kde sú síce veľmi prísni na schvaľovanie liekov, ale pomerne benevolentní pri schvaľovaní výživových doplnkov. Doplnky výživy tam mnoho ľudí konzumuje neuvážene, takpovediac po hrstiach. Ľudia sledujú reklamné letáky a užívajú vysoké dávky prípravkov, o ktorých lekár netuší, že ich jeho pacienti konzumujú, a tí potom užívajú niektoré látky v nadmernom množstve. Spomína sa beta karotén, ktorý je provitamínom vitamínu A. Beta karotén je zdravá a prospešná látka oranžovej farby, pokiaľ ju konzumujeme v primeranom množstve v mrkve, mrkvovej šťave a pomarančoch. Avšak ľudia, ktorí si dopĺňajú stravu neprimerane vysokými dávkami beta karoténu vo forme tabletiek, podporujú riziko jedného druhu rakoviny pľúc – najmä fajčiari. Tento príklad s beta karoténom sa používa ako argument, že nekontrolované a ničím neodôvodnené užívanie vysokých dávok výživových doplnkov bez konzultácie s lekárom môže znamenať pre pacienta nie osoh, ale zvýšené zdravotné riziko. Ak teda chcete užívať výživové doplnky, poraďte sa so svojím lekárom alebo s lekárnikom. Túto formuláciu používam aj vtedy, keď sa niekto zaujíma o voľnopredajné lieky, teda tie, ktoré si môžete kúpiť aj bez receptu od lekára.

Experti ACIR odporúčajú ako najlepší zdroj vitamínov, minerálov a stopových prvkov čerstvé potraviny. Výživové doplnky plnia inú funkciu. Sú nenahraditeľným liečebným prostriedkom pri deficite živín, hnačkách alebo po liečbe antibiotikami. Niektoré druhy obyvateľstva môžu mať benefity z užívania suplementov (náhrad) vitamínov a minerálov. Zoberme si starých ľudí, ktorí už nedokážu zjesť toľko jedla, aby im poskytovalo dostatok živín; navyše majú tráviace problémy. Starí ľudia by mali užívať aj vitamín D. Ženám, ktoré dojčia, sa často podáva kyselina listová a vitamín B. Ľudia, ktorí majú nízku hladinu želaza, dostávajú v odôvodnených prípadoch železo v tabletkách.  Deti pred 6. mesiacom života niekedy potrebujú doplniť vitamíny A, C, a D.

Pacienti si vitamíny aj minerály zvyknú dopĺňať doplnkami výživy. Stačí si však uvedomiť, aké sú drahé a koľko grapefruitov, jabĺk, brokolice... by mali za tú istú sumu. Človek nedokáže vyrobiť žiaden prípravok, ktorý by bol taký harmonický a dokonalý, ako je ten z prírody. Dôležité je denne jesť zeleninu aj ovocie a každé sústo dobre požuvať, aby sme neprišli o žiadne živiny. Na záver chcem ešte raz zdôrazniť, že ak sa rozhodujete pre výživové doplnky, poraďte sa najprv so svojím lekárom, aby ste vybrali ten optimálny a vyhli sa zbytočne vysokým dávkam, ktoré by vám mohli uškodiť.

 

Knihy pre vaše zdravie a pohodu

Ak vás niektorá z našich kníh zaujala, volajte na č. 0908 069 388 / píšte na info@klub50.sk, pošleme vám ju na dobierku. Poštovné neplatíte.

Objednajte si novinky

Objednajte si novinky, zdieľajte a bezplatne získate upozornenie na nové články a e-booky.

Nájdete nás

Račianska 69/B, 831 02 Bratislava

bytový dom Manhattan, 4. poschodie

poradňa: 0903 437 888

poradňa: peterminarik57@gmail.com

texty a objednávky kníh: 0908 069 388

texty a objednávky kníh: peterminarik57@gmail.com