Nepite alkohol. Alkohol je karcinogén. Ak vám to nerobí problém, vôbec ho nepite. Ak je to problém, aspoň limitujte jeho spotrebu.

Žena by nemala vypiť viac ako jeden drink a muž nie viac ako dva drinky denne. Čo je to jeden drink? Je to také množstvo alkoholického nápoja, ktoré obsahuje 10 g alkoholu. Muž by teda mal vypiť najviac 20 g denne, žena 10 g. Pre muža to znamená jedno veľké pivo alebo 2 dl vína, alebo 0,5 dl tvrdého alkoholu. Poldecák slivovice obsahuje 25 g alkoholu, pohár koňaku 22 g alkoholu. Pri každej prednáške opakujem predovšetkým mužom, lebo tí tento fakt ťažšie prijímajú, že alkohol je karcinogén! Pitím alkoholu si zvyšujete pravdepodobnosť, že dostanete rakovinu! A v borovičke či rume nehľadajte ani len antioxidanty, ktoré obsahuje červené víno. Dá sa povedať, že z potravín sú najrizikovejšie a nutrične zväčša „najprázdnejšie“ kupované sladkosti a z tekutej zložky je najhorší koncentrovaný tvrdý alkohol (destiláty, liehoviny).

Alkohol priamo poškodzuje ľudskú DNA a spôsobuje rakovinové mutácie. Zvlášť nebezpečný je vtedy, keď sa kombinuje s fajčením. Už pri objednávaní alkoholu myslite na to, že je karcinogénny. Objednajte si radšej iba jedno pivo (muži veľké, ženy radšej malé), nesiahajte po dvojitej dávke tvrdého alkoholu. Pite radšej miešané nápoje. Víno je zdravšie červené – obsahuje antioxidanty a dokonca látky, ktoré chránia pred rakovinou. Ale pozor, aj z alkoholu sa priberá! Je to energetická bomba: v jednom grame obsahuje 29 kalórií. Je to tá najprázdnejšia a najzbytočnejšia energia, aká len môže byť. Ak už „musíte“, buďte striedmi a pite s rozumom.

 

Knihy pre vaše zdravie a pohodu

Ak vás niektorá z našich kníh zaujala, volajte na č. 0908 069 388 / píšte na info@klub50.sk, pošleme vám ju na dobierku. Poštovné neplatíte.

Objednajte si novinky

Objednajte si novinky, zdieľajte a bezplatne získate upozornenie na nové články a e-booky.

Nájdete nás

Račianska 69/B, 831 02 Bratislava

bytový dom Manhattan, 4. poschodie

poradňa: 0903 437 888

poradňa: peterminarik57@gmail.com

texty a objednávky kníh: 0908 069 388

texty a objednávky kníh: peterminarik57@gmail.com