Zdravší paprikáš, v ktorom bravčové mäso nahradíme hlivou, som si veľmi obľúbila, stal sa ideálnym študentským pokrmom. Príprava je veľmi rýchla, finančne nenáročná, paprikáš je zdravý a chutný.

Prospešné účinky hlivy ustricovej na ľudský organizmus: podporuje imunitu, pomáha predchádzať infekčným ochoreniam, znižuje hladinu cholesterolu v krvi a krvný tlak. Je dobrým zdrojom bielkovín, nenasýtených mastných kyselín (prospešná forma tuku), vlákniny, minerálnych látok, či vitamínov.

Ak máte možnosť, dajte prednosť cestovinám celozrnným, najlepšie špaldovým, či ražným. Pšenica špalda je historicky staršia plodina ako pšenica. Je lepším zdrojom kvalitných bielkovín, nenasýtených mastných kyselín, minerálnych látok a vitamínov ako klasická pšenica. Je lepšie stráviteľná a menej alergénna ako pšenica. Obsahuje však lepok, preto nie je vhodná pre celiatikov.Ingrediencie:

- balík hlivy ustricovej
- 1 fialová alebo biela cibuľa
- cestoviny (špaldové, ražné, celozrnné)
- červená mletá paprika
- múka na zahustenie

Postup: Pokým sa varia cestoviny, umyjeme dôkladne hlivu a nakrájame ju na menšie kúsky. Na repkovom oleji opražíme pri miernej teplote cibuľku nakrájanú na drobno. Pridáme k nej kúsky hlivy a podlejeme vodou, aby sa nespálila. Dusíme 15 minút, podľa potreby občas premiešame. Keď hliva pustí vodu, necháme ju variť bez pokrývky. Zahustíme celozrnnou múkou zmiešanou s vodou. Posolíme, pridáme korenie a mletú červenú papriku.

Podávame s cestovinami, ktoré môžeme posypať slnečnicovými semienkami.

© text a foto: Petronela Paulová

Knihy o zdraví a diétach z Vydavateľstva Dr. Josef Raabe Slovensko, s.r.o.

 

             

 

            

           

 

Knihy o diétnom stravovaní z vydavateľstva Dr. Josef Raabe Slovensko, s.r.o. si môžete s odkazom na túto web stránku (www.onlife.sk) kúpiť priamo v predajni Raabe s 20 % zľavou

Adresa vydavateľstva Dr. Josef Raabe Slovensko, s.r.o.Heydukova 14, Bratislava , 5. poschodie (recepčná na prízemí vás pustí do predajne na 5. poschodí).

Cena za ktorúkoľvek vyššie uvedenú knihu, pokiaľ si ju kúpite priamo vo vydavateľstve Dr. Josef Raabe Slovensko, s.r.o. a uvediete heslo "minárik" (osobným odberom alebo e-mailovou objednávkou), je teda 16 EUR.

  • aj napriek tomu, že na web stránke vydavateľstva Raabe je ponuková cena 20 EUR. 
  • pokiaľ poviete, že si uvedenú(é) knihu(y) idete kúpiť cez tento propagačný odkaz na www.onlife.sk (alebo uvediete heslo „minárik“), zaplatíte za každú z týchto kníh 16 EUR.
  • pre porovnanie: maloobchodná cena v kníhkupectvách je obvykle 20 EUR. 
  • pokiaľ pošlete vydavateľstvu objednávku konkrétnej knihy na adresu: abo@raabe.sk - vydavateľstvo Vám pošle objednanú knihu domov kuriérom

 

 

Knihy z vydavateľstva Klub50

 

Knihy pre vaše zdravie a pohodu

Ak vás niektorá z kníh z vydavateľstva KLUB 50 zaujala, volajte na č. 0908 069 388 / píšte na info@klub50.sk, pošleme vám ju na dobierku. Poštovné neplatíte.

Edukačné brožúry a materiály

Nájdete nás

Biomedicínske centrum SAV, Pavilón lekárskych vied, Dúbravská cesta 9, 845 05 Bratislava

Areál Slovenskej akadémie vied

Poradňa: 0903 437 888

Poradňa: peterminarik57@gmail.com