Zdravé vegetariánske jedlo bohaté na bielkoviny a hodnotné živiny. Baklažán je vhodný ako zdroj bielkovín a teda náhrada mäsitého pokrmu.

Recept nám pre vás poskytla skvelá kuchárka Izabela. Jeho hlavnou súčasťou je baklažán, ktorý zatiaľ nezaraďujeme do našich jedálničkov príliš často, čo je škoda. Možno sa ľudia obávajú jeho nezvyčajnej fialovej farby, alebo jeho jedovatej povesti. Je pravda, že baklažán obsahuje glykoalkaloid solanin, no ten sa nachádza aj v zemiakoch. Túto nežiaducu látku obsahuje len surový baklažán, počas tepelného spracovania sa z neho odstráni.

Suroviny (2 osoby):

- 1 baklažán
- mrazená zelenina
- 2 vajcia
- plátkový syr
- zemiaky
- koreniny

 
Postup:

Zemiaky nakrájame na tenké plátky, ktoré prekrojíme na polovicu, polejeme repkovým olejom (je vhodnejší na tepelnú úpravu), posolíme, posypeme korením a červenou paprikou a dobre rukami premiešame tak, aby sa koreniny „ušli“ rovnomerne všetkým zemiakom. Pridáme baklažán, ktorý sme rozkrojili na polovičku a vydlabali vnútro tak, aby vznikla lodička. Vydlabanú časť nakrájame nadrobno a vysypeme na rozpálenú panvicu s repkovým olejom. Pridáme mrazenú zeleninu a smažíme, pokým nie je plnka dostatočne udusená. Pridáme vajíčka a osolíme. Plnkou plníme lodičky, ktoré prikryjeme plátkami tvrdého syra. Ak nám z nej ostalo, poukladáme ju okolo baklažánov a dáme všetko spolu so zemiakmi zapiecť do rúry na 180 °C.

© Petronela Paulová

Foto: Erik Forišek

Knihy o zdraví a diétach z Vydavateľstva Dr. Josef Raabe Slovensko, s.r.o.

 

             

 

            

           

 

Knihy o diétnom stravovaní z vydavateľstva Dr. Josef Raabe Slovensko, s.r.o. si môžete s odkazom na túto web stránku (www.onlife.sk) kúpiť priamo v predajni Raabe s 20 % zľavou

Adresa vydavateľstva Dr. Josef Raabe Slovensko, s.r.o.Heydukova 14, Bratislava , 5. poschodie (recepčná na prízemí vás pustí do predajne na 5. poschodí).

Cena za ktorúkoľvek vyššie uvedenú knihu, pokiaľ si ju kúpite priamo vo vydavateľstve Dr. Josef Raabe Slovensko, s.r.o. a uvediete heslo "minárik" (osobným odberom alebo e-mailovou objednávkou), je teda 16 EUR.

  • aj napriek tomu, že na web stránke vydavateľstva Raabe je ponuková cena 20 EUR. 
  • pokiaľ poviete, že si uvedenú(é) knihu(y) idete kúpiť cez tento propagačný odkaz na www.onlife.sk (alebo uvediete heslo „minárik“), zaplatíte za každú z týchto kníh 16 EUR.
  • pre porovnanie: maloobchodná cena v kníhkupectvách je obvykle 20 EUR. 
  • pokiaľ pošlete vydavateľstvu objednávku konkrétnej knihy na adresu: abo@raabe.sk - vydavateľstvo Vám pošle objednanú knihu domov kuriérom

 

 

Knihy z vydavateľstva Klub50

 

Knihy pre vaše zdravie a pohodu

Ak vás niektorá z kníh z vydavateľstva KLUB 50 zaujala, volajte na č. 0908 069 388 / píšte na info@klub50.sk, pošleme vám ju na dobierku. Poštovné neplatíte.

Edukačné brožúry a materiály

Nájdete nás

Biomedicínske centrum SAV, Pavilón lekárskych vied, Dúbravská cesta 9, 845 05 Bratislava

Areál Slovenskej akadémie vied

Poradňa: 0903 437 888

Poradňa: peterminarik57@gmail.com