Velmi ľahký, jednoduchý, výživný a zdravý obed. Pohánka zažíva v poslednom období renesanciu a to vďaka jej skvelým zdravotným účinkom.

Suroviny:
- pohánka
- tuniak v konzerve
- cherry paradajky
- papriky
- cibuľka jarná, fialová
- slnečnicové a tekvicové semienka


 

Postup: Najprv si pripravíme pohánku. Postupy prípravy sú rôzne, najšetrnejšie je vysypať potrebné množstvo do väčšej misy a zaliať ho vriacou vodou (v pomere 2:1 v prospech vody), prikryť tanierom alebo utierkou a nechať celú noc odstáť.

Ak potrebujeme pohánku pripraviť čo najskôr, môžeme  ju nasypať do vriacej osolenej vody a nechať asi 2 minúty povariť pod pokrievkou. Pohánku necháme odstáť asi 10 minút, kým nabobtná, potom ju scedíme. Vodu nezabudnite osoliť, aby mala pohánka výraznejšiu chuť. Medzitým si nakrájame cibuľku, paradajky a papriky na čo najdrobnejšie kúsky, aby sa dobre zmiešali s jemnou pohánkou. Na panvicu nalejeme repkový olej, ktorý je vhodnejší na tepelnú prípavu jedál. Pridáme cibuľku, jemne ju osmažíme a postupne pridávame pokrájanú papriku a paradajky. Podľa chuti osolíme a prikryté varíme asi 8 minút. Nakoniec pridáme pohánku a všetko poriadne premiešame. Posypeme kúskami tuniaka a semienkami. Dobrú zdravú chuť!

Pohánka

Táto zázračná obilnina obsahuje vhodné rozloženie všetkých živín, predovšetkým plnohodnotné bielkoviny, minerálne látky a vitamíny. Je veľmi prospešná zdraviu aj vďaka obsahu rutínu a vitamínu P. Spevňuje cievy, má antiaterosklerotické účinky, zamedzuje tvorbe krvných zrazenín a podporuje regeneráciu poškodených pečeňových buniek. Pomáha aj pri liečbe kŕčových žíl a hemoroidov. Keďže neobsahuje lepok, je vhodná pre celiatikov. Používa sa ako náhrada príloh a do šalátov.

Repkový olej

Patrí medzi najzdravšie rastlinné oleje. Repkový olej je pre jeho vyššiu tepelnú stabilitu vhodnejší na smaženie, pečenie a tepelnú úpravu jedál ako slnečnicový olej. Obsahuje vyššie množstvo zdravých tukov a menej tukov škodlivých ako ostatné oleje. Udržuje hladinu cholesterolu a chráni nás pred srdcovo-cievnymi ochoreniami. Je len škoda, že aj keď ľudia vedia o pozitívnych vlastnostiach repkového oleja, stále dávajú prednosť slnečnicovému oleju.

Bylinkové čaje

K obedu z pohánky si môžete dopriať zdravé a chutné bylinkové čaje. Naľavo je čaj z čerstvej medovky zo záhradky, ktorá má upokojujúci účinok a je vhodné ju popíjať pri strese. Vpravo máme čaj z vysušenej mäty, ktorú sme nazbierali na výlete v Nízkych Tatrách. Mäta má upokojujúci účinok na žalúdok.

© text a foto: Petronela Paulová


Knihy o zdraví a diétach z Vydavateľstva Dr. Josef Raabe Slovensko, s.r.o.

 

             

 

            

           

 

Knihy o diétnom stravovaní z vydavateľstva Dr. Josef Raabe Slovensko, s.r.o. si môžete s odkazom na túto web stránku (www.onlife.sk) kúpiť priamo v predajni Raabe s 20 % zľavou

Adresa vydavateľstva Dr. Josef Raabe Slovensko, s.r.o.Heydukova 14, Bratislava , 5. poschodie (recepčná na prízemí vás pustí do predajne na 5. poschodí).

Cena za ktorúkoľvek vyššie uvedenú knihu, pokiaľ si ju kúpite priamo vo vydavateľstve Dr. Josef Raabe Slovensko, s.r.o. a uvediete heslo "minárik" (osobným odberom alebo e-mailovou objednávkou), je teda 16 EUR.

  • aj napriek tomu, že na web stránke vydavateľstva Raabe je ponuková cena 20 EUR. 
  • pokiaľ poviete, že si uvedenú(é) knihu(y) idete kúpiť cez tento propagačný odkaz na www.onlife.sk (alebo uvediete heslo „minárik“), zaplatíte za každú z týchto kníh 16 EUR.
  • pre porovnanie: maloobchodná cena v kníhkupectvách je obvykle 20 EUR. 
  • pokiaľ pošlete vydavateľstvu objednávku konkrétnej knihy na adresu: abo@raabe.sk - vydavateľstvo Vám pošle objednanú knihu domov kuriérom

 

 

Knihy z vydavateľstva Klub50

 

Knihy pre vaše zdravie a pohodu

Ak vás niektorá z kníh z vydavateľstva KLUB 50 zaujala, volajte na č. 0908 069 388 / píšte na info@klub50.sk, pošleme vám ju na dobierku. Poštovné neplatíte.

Edukačné brožúry a materiály

Nájdete nás

Biomedicínske centrum SAV, Pavilón lekárskych vied, Dúbravská cesta 9, 845 05 Bratislava

Areál Slovenskej akadémie vied

Poradňa: 0903 437 888

Poradňa: peterminarik57@gmail.com