Svetová zdravotnícka organizácia WHO propaguje v súvislosti s konzumáciou ovocia a zeleniny heslo: 5-krát denne. Mali by sme teda denne zjesť v piatich porciách 600 – 1000 g ovocia a zeleniny. Opakujem, že ani kilogram denne nie je prehnane veľké množstvo. Dve tretiny z tohto množstva by mala tvoriť zelenina a tretinu ovocie.

Ovocie a zelenina, potraviny "zo zelenej záhrady" obsahujú potrebné vitamíny (najmä A, C, E a K), minerálne látky a antioxidanty (flavonoidy, polyfenoly a ďalšie). Ak dospelí nejedávajú zeleninu, škodia sami sebe, no nemali by k tomu viesť svoje deti. Aj zelenina, najmä keď ju neobmedzujeme len na niekoľko druhov a jednotvárnu prípravu, môže byť chutná. No a ovoci,  – to je ideálna zdravá sladkosť.

Pre svoju rodinu urobíte veľa dobrého, ak si zvyknete na túto schému:

K raňajkám, obedu a večeri pridať 150 – 250 g čerstvého zeleninového šalátu;
na desiatu a olovrant zjesť 150 – 200 g čerstvého ovocia.
Na raňajky zjesť 20 – 30 g celozrnných cereálií, najlepšie s nízkotučným mliekom alebo jogurtom; počas dňa môžete zjesť ešte jednu takúto porciu celozrnných cereálií.
Ak ráno nejete ako prvú porciu ovocia, potom pri raňajkách môžete vypiť 100 – 200 ml čerstvej ovocnej šťavy, zriedenú s vodou v pomere 1:1 (do šťavy nepridávajte cukor). Pohár ovocnej šťavy zodpovedá 1 porcii ovocia. Ovocnú šťavu pite iba raz denne.
Do svojho jedálnička zaraďte niekoľkokrát do týždňa 1 – 2 porcie strukovín, predovšetkým výrobky zo sóje, ktorá je najhodnotnejšou zo všetkých strukovín (sójové mlieko, sójový jogurt, syr alebo nátierka). Pokiaľ budete jesť strukoviny každý deň, urobíte ešte lepšie!

© MUDr. Peter Minárik, PhD.

 

 

Knihy pre vaše zdravie a pohodu

Ak vás niektorá z našich kníh zaujala, volajte na č. 0908 069 388 / píšte na info@klub50.sk, pošleme vám ju na dobierku. Poštovné neplatíte.

Objednajte si novinky

Objednajte si novinky, zdieľajte a bezplatne získate upozornenie na nové články a e-booky.

Nájdete nás

Račianska 69/B, 831 02 Bratislava

bytový dom Manhattan, 4. poschodie

poradňa: 0903 437 888

poradňa: peterminarik57@gmail.com

texty a objednávky kníh: 0908 069 388

texty a objednávky kníh: peterminarik57@gmail.com