Predstava, že mlieko zahlieňuje sliznice, je medzi laikmi častá. Ojedinele som sa s takým názorom stretol aj u lekárov. Pre toto tvrdenie sa mi však doteraz nepodarilo nájsť relevantné informácie v žiadnej mne dostupnej odbornej literatúre.

Či mlieko zahlieňuje sliznice tráviaceho traktu, prípadne sekundárne azda aj dýchacích ciest, neviem zodpovedne povedať. Viem iba jedno: že odborníci z rôznych vedeckých a medicínskych inštitúcií stále odporúčajú mlieko (a mliečne výrobky) ako významný zdroj plnohodnotných bielkovín a dobre stráviteľného vápnika. Mlieku sa musia vyhýbať len ľudia s alergiou na mliečne bielkoviny a s ťažkou formou neznášanlivosti mliečneho cukru – laktózy. Existujú aj formy nealergickej intolerancie na potraviny vrátane mlieka. O tom, či je mlieko pre konkrétneho človeka nevhodné, respektíve až škodlivé, sa však dá hovoriť až na základe dostupných vyšetrení.

© MUDr. Peter Minárik, PhD. 

Knihy pre vaše zdravie a pohodu

Ak vás niektorá z našich kníh zaujala, volajte na č. 0908 069 388 / píšte na info@klub50.sk, pošleme vám ju na dobierku. Poštovné neplatíte.

Objednajte si novinky

Objednajte si novinky, zdieľajte a bezplatne získate upozornenie na nové články a e-booky.

Nájdete nás

Račianska 69/B, 831 02 Bratislava

bytový dom Manhattan, 4. poschodie

poradňa: 0903 437 888

poradňa: peterminarik57@gmail.com

texty a objednávky kníh: 0908 069 388

texty a objednávky kníh: peterminarik57@gmail.com