Káva a jej vplyv na zdravie

Mýtus, že káva nám škodí, bol vyvrátený. Naopak, káva obsahuje takmer 200 látok s pozitívnym účinkom na ľudský organizmus. Okrem kofeínu s povzbudzujúcimi účinkami sú to najmä antioxidanty, ktoré dokážu zabrániť oxidačnému stresu a pôsobia ako prevencia kardiovaskulárnych a nádorových ochorení, Parkinsonovej a Alzheimerovej choroby. Z hľadiska výživy je dôležitý aj pomerne vysoký obsah draslíka a horčíka.

Čítať ďalej: Káva a jej vplyv na zdravie

Maslo versus margaríny

Na internete sa z času na čas objavujú pamflety o margarínoch. Píše sa v nich, že je to na 99,9 % čistý plast, ktorý nechcú žrať ani myši a potkany, že margaríny obchádza i hmyz, plesne a baktérie. A že maslo je „prírodný produkt“, zatiaľ čo margarín je „umelá hmota“. Českí nutriční špecialisti dali dohromady objektívne argumenty, aby definitívne vyvrátili tento klamlivý mýtus o „škodlivosti“ margarínov a „zdraviu prospešnom“ masle.

Čítať ďalej: Maslo versus margaríny

Pomáha káva vytriezvieť?

Je to absolútny mýtus. Alkohol sa v organizme vstrebe, naviaže na štruktúry v mozgu a jeho tlmiaci účinok nemôžeme potlačiť povzbudzujúcou silou kávy. To nefunguje. Káva neurýchli odbúravanie alkoholu v organizme. Pečeň jednoducho potrebuje na metabolické odbúranie alkoholu svoj čas.

Čítať ďalej: Pomáha káva vytriezvieť?

Črevná sprcha

O tejto metóde alternatívnej medicíny sa pomerne často diskutuje. Črevná sprcha má mechanicky očistiť sliznice a steny hrubého čreva od nánosov nahromadenej a stagnujúcej stolice a hnilobných zvyškov, a tak prispieť k uzdraveniu z veľkého počtu chorôb. Je toto tvrdenie pravdivé a je vôbec zdravé podstupovať podobné procedúry?

Čítať ďalej: Črevná sprcha

 

Knihy pre vaše zdravie a pohodu

Ak vás niektorá z našich kníh zaujala, volajte na č. 0908 069 388 / píšte na info@klub50.sk, pošleme vám ju na dobierku. Poštovné neplatíte.

Objednajte si novinky

Objednajte si novinky, zdieľajte a bezplatne získate upozornenie na nové články a e-booky.

Nájdete nás

Račianska 69/B, 831 02 Bratislava

bytový dom Manhattan, 4. poschodie

poradňa: 0903 437 888

poradňa: peterminarik57@gmail.com

texty a objednávky kníh: 0908 069 388

texty a objednávky kníh: peterminarik57@gmail.com