Delená strava je veľmi obľúbená diéta najmä u ľudí, ktorí chcú znížiť svoju nadváhu. „Otcom“ teórie delenej stravy bol americký lekár Howard Hay (1866 – 1940). Základnou filozofiou tejto diéty je fakt, že bielkoviny a sacharidy sa nemajú v tráviacom trakte tráviť a vstrebávať súčasne. Logicky potom hlása oddelenie „bielkovinových“ a „sacharidových“ potravín.

Nadmerný príjem bielkovín spôsobuje „prekyslenie“ organizmu a má za následok rozvoj niektorých ochorení, napríklad cukrovky alebo zhubných nádorov. Delená diéta preto odporúča predovšetkým „alkalickú“ potravu (až 80 % z celkovej potravy má tvoriť ovocie, zelenina, mlieko a mliečne výrobky) a v menšej miere „kyslú“ potravu (iba 20 % z celkovej potravy má tvoriť mäso, ryby, vajcia, syry a obilniny). Pri detailnejšej rešerši v odborných zdrojoch sa delená strava viac-menej zaznáva ako vedecky nedokázaná forma výživy. Navyše diskriminuje niektoré potraviny, ktoré patria do zdravej výživy, ako sú ryby, nízkotučné syry alebo celozrnné obilniny. Delená strava má však aj niektoré nesporné nutričné výhody. Medzi ne patrí najmä obmedzenie konzumácie mäsa, údenín, sladkostí a cukru, ako aj alkoholických nápojov.

Podľa môjho názoru systém oddeľovania potravín a najmä bielkovín a sacharidov je problematický a v každodennej praxi (verejné stravovanie, závodné stravovanie) prakticky nemožný. Ideálne oddelenie základných živín ani nie je možné. Veď takmer v každej potravine sú zastúpené všetky tri základné živiny: bielkoviny, sacharidy aj tuky (výnimky obsahujúce len jednu živinu sú zriedkavé – napríklad rastlinný olej je „čistý“ tuk). Nepoznám zatiaľ nikoho, kto by delenú stravu jedol po celý život. Býva to skôr krátkodobá snaha o zníženie nadmernej telesnej hmotnosti a väčšinou sa pre ňu rozhodnú ženy. Často u nich skutočne dochádza k poklesu váhy. Príčinou však nie je oddeľovanie potravín, ale fakt, že si vyberajú zdravšie a energeticky chudobnejšie potraviny, zamýšľajú sa nad tým, čo zjedia, a stravu si plánujú. Jedia podstatne viac ovocia a zeleniny než predtým, menej chleba, pečiva, mastných údenín a mäsa. Keď ich však komplikovaná a príliš obmedzujúca strava prestane baviť, vracajú sa k pôvodnej forme výživy a väčšinou rýchlo priberajú pôvodné kilogramy nazad. A práve tento moment vyčítam delenej strave najviac. Odpútava ľudí s obezitou od zmysluplnej a nekomplikovanej celoživotnej redukčnej/udržiavacej výživy, a tak ich problém nakoniec iba prehlbuje.

Mojím pacientom zvyknem hovoriť: „Keď niečo ide robiť, robte to poriadne a zmysluplne!“ Redukčná výživa má zmysel jedine vtedy, ak je vyvážená, plnohodnotná, pestrá a chutná. Musí vás nasýtiť i potešiť! Musíte byť schopní dodržiavať ju po celý zvyšok vášho života. Nesmie byť preto spojená s hladovaním, jednostranným obmedzovaním mnohých potravín ani s pocitom strádania a sebaľútosti (pri pohľade na iných ľudí, ktorí môžu zjesť všetko). Žiadne „magické“ či „zázračné diéty“ nespĺňajú tieto podmienky. Dajú sa vydržať iba krátky čas, preto nie je vhodné, aby ste ich skúšali. Výsledok bude opačný, než je vaše želanie.  

© MUDr. Peter Minárik, PhD.

      

Knihy o zdraví a diétach z Vydavateľstva Dr. Josef Raabe Slovensko, s.r.o.

 

             

 

            

 

Knihy o diétnom stravovaní z vydavateľstva Dr. Josef Raabe Slovensko, s.r.o. si môžete s odkazom na túto web stránku (www.onlife.sk) kúpiť priamo v predajni Raabe s 25 % zľavou

Adresa vydavateľstva Dr. Josef Raabe Slovensko, s.r.o.: Heydukova 12 alebo Heydukova 14, Bratislava , 5. poschodie (v oboch vchodoch na prízemí je recepčná, ktorá vás pustí do predajne na 5. poschodí).

Knihy si môžete objednať aj e-mailom na adrese: v.hudak@raabe.sk - a knihu(y) vám pošlú na dobierku poštou (poštovné neplatíte).

Cena  za ktorúkoľvek vyššie uvedenú knihu, pokiaľ si ju kúpite priamo vo vydavateľstve Dr. Josef Raabe Slovensko, s.r.o. (osobným odberom alebo e-mailovou ojednávkou) je: 

15 EUR

  • aj napriek tomu, že na web stránke vydavateľstva Raabe je ponuková cena 20 EUR. 
  • pokiaľ poviete, že si uvedenú(é) knihu(y) idete kúpiť cez tento propagačný odkaz na www.onlife.sk, zaplatíte za každú z týchto kníh 15 EUR.
  • pre porovnanie: maloobchodná cena v kníhkupectvách je takisto 20 EUR. 
  • pri zaslaní kníh poštou, poštovné neplatíte. 

 

 

Knihy z vydavateľstva Klub50

 

Knihy pre vaše zdravie a pohodu

Ak vás niektorá z kníh z vydavateľstva KLUB50 zaujala, volajte na č. 0908 069 388 / píšte na info@klub50.sk, pošleme vám ju na dobierku. Poštovné neplatíte.

Edukačné brožúry a materiály

Nájdete nás

Biomedicínske centrum SAV, Pavilón lekárskych vied, Dúbravská cesta 9, 845 05 Bratislava

Areál Slovenskej akadémie vied

Poradňa: 0903 437 888

Poradňa: peterminarik57@gmail.com