Výskumní diétni špecialisti z Onkologického centra Univerzity v Texase odporúčajú sedem najvýznamnejších potravín, ktoré dokážu znížiť riziko rakovinových nádorov u žien. Tieto zdravé potraviny obsahujú značné množstvo vitamínov, minerálnych látok a antioxidantov, preto by rozhodne nemali chýbať v jedálnom lístku žien (a, pochopiteľne, ani mužov).

Všeobecne platí, že strava bohatá na zeleninu, ovocie, celé zrná obilnín a strukoviny okrem priamej ochrany pred rakovinou, sprostredkovanou vlastným obsahom ich živín, poskytuje navyše aj nepriamu ochranu pred zhubnými nádormi. Tá spočíva v tom, že sú to väčšinou potraviny s nízkou hustotou energie a často dobrou schopnosťou nasýtiť. Patria preto medzi ideálne potraviny pri kontrole telesnej hmotnosti a znižovaní nadváhy. Je známe, že nadmerný telesný tuk pri obezite produkuje a nekontrolovateľne vylučuje do tela hormóny, čím u žien zvyšuje riziko na hormón senzitívnych zhubných nádorov (rakovina prsníka a rakovina endometria – maternice).

Medzi sedem významných potravín vedci z uvedeného onkologického centra zaradili:

1.    KÁVU. Výsledky niektorých výskumov poukazujú na to, že ženy, ktoré vypijú denne niekoľko šálok čiernej kávy, majú o 25 % menšie riziko, že ochorejú na rakovinu maternice. Káva obsahuje látky, ktoré menia spôsob, ktorým sa u žien spracúvajú niektoré hormóny, napríklad estrogény alebo inzulín. Týmito účinkami sa vysvetľujú protirakovinové účinky pitia kávy. Pozor, pridanie cukru a smotany do kávy odoberá káve jej protirakovinové účinky, navyše cukor a smotana pridávajú energiu (kalórie). Zatiaľ nie je jasné, či aj bezkofeínová káva má rovnaké protirakovinové účinky ako káva s kofeínom.

2.    HRACH. Hrach je bohatý na vlákninu, ktorá je schopná znižovať riziko kolorektálneho karcinómu (u žien aj u mužov). Za pomoci vlákniny produkuje črevo látky, ktoré sú účinné pri zastavení rastu nádorových buniek. Vláknina navyše dokáže zvýšiť pocit sýtosti, a tak pomáha pri kontrole telesnej hmotnosti. Vláknina sa podieľa na znižovaní cholesterolu a cukru v krvi. Okrem hrachu sú výborným zdrojom vlákniny aj ďalšie strukoviny a celozrnné obilniny, napríklad fazuľa, celozrnné cestoviny alebo hnedá ryža (naturál).

3.    CESNAK. Vďaka unikátnemu zloženiu živín dokáže cesnak blokovať rast nádorových buniek v stene čreva. Okrem hrubého čreva a konečníka dokáže znížiť aj riziko rakoviny žalúdka a prsníka. Cesnak je okrem toho bohatým zdrojom vitamínov B6, C, selénu (antioxidant) a mangánu.

4.    ŠALÁTOVÁ ZELENINA. Tmavozelené druhy šalátovej zeleniny, akou je napríklad kel a špenát alebo z iných druhov aj brokolica, sú jednými z najzdravších potravín vôbec. Obsahujú mimoriadne veľa vitamínov, minerálnych látok a ďalších rastlinných živín, ktoré sú schopné znižovať riziko rakoviny vrátane kolorektálneho karcinómu. Šalátová zelenina podporuje prevenciu rakoviny aj tým, že podporuje zdravú telesnú hmotnosť a znižuje šancu na získanie srdcových chorôb a cukrovky.

5.    PARADAJKY. Paradajky sú známe ako výborný zdroj rastlinnej chemickej látky s názvom lykopén. Ide o silný antioxidant, ktorý znižuje riziko rakoviny prsníka, pľúc a žalúdka. Ďalším zdrojom lykopénu je červený melón, červený grapefruit, ako aj väčšina ďalších druhov ovocia s červeným sfarbením.

6.    HROZNO. Hrozno obsahuje ďalší antioxidant, známy pod menom resveratrol. Najviac resveratrolu sa nachádza v šupe červených a modrých odrôd hrozna. Resveratrol blokuje tvorbu nádorov prsníka, pečene a žalúdka.

7.    CIBUĽA. V cibuli sa nachádza antioxidant s názvom kvercetín. Táto látka znižuje zápalové pochody v tele. Najmä žltá cibuľa a šalotka sú účinné pri prevencii kolorektálneho karcinómu (hrubé črevo a konečník) a rakoviny pečene.

Sedem uvedených potravín by ženy (ale, samozrejme, aj muži) mali pravidelne zaraďovať do svojho stravovacieho arzenálu.

Zdroj: voľne spracované podľa MDA-CC / 2014