Strach, úzkosť, bolesť a pocity bezcennosti, bezmocnosti, či beznádeje. Výnimkou nie sú ani depresívne nálady, smútok, zúfalstvo, apatia, depresia, či pocity prázdnoty. S tým všetkým sa stretávame v poradni pre onkologických pacientov a poznávanie týchto prejavov nám pomáha ovplyvňovať priebeh ochorenia a liečby.

Rakovina dnes už nie je tabu, hovorí a píše sa o nej pomerne často, čo vplýva aj na zdravú populáciu. Aj úzkosť a strach z vyšetrenia môže motivovať k zdravšiemu životnému štýlu. Ak však strach z rakoviny nemáme pod kontrolou, môže spustiť rôzne hypochondrické stavy, ktoré patria do rúk psychológa.
Zdravý životný štýl, teda športovanie a zdravá strava nám môže pomôcť zvládnuť aj ťažšie životné situácie. Onkologický pacient, ktorý po celý doterajší život fajčil a konzumoval všetko, na čo mal chuť, sa musí okrem diagnózy vyrovnávať aj s pocitom viny. A to býva niekedy ťažšie ako prijať samotnú chorobu.
Stres a jeho negatívny vplyv na imunitný systém
Pozná ho väčšina z nás. Lekári nám odporúčajú stresom sa vyhýbať, no je to reálne? V súčasnej dobe, ktorá na nás kladie vysoké nároky, navyše v atmosfére ekonomických a spoločenských neistôt, to ide ťažko. Treba si uvedomiť, že stresu sa vyhnúť nedá, že do nášho života patrí. Môžeme sa však naučiť ho lepšie zvládať. Je dôležité naštartovať obranné mechanizmy, ktoré má každý človek, a zmobilizovať vnútornú energiu. Naše reakcia závisia aj od veľkosti stresora. Medzi najväčšie stresory radíme úmrtie blízkeho, alebo chorobu. Zo skúseností s onkologickými pacientmi môžem konštatovať, že práve narušené medziľudské vzťahy s blízkymi môžu nadobudnúť charakter chronického stresu a môžu byť škodlivejšie ako iné stresory, tie silné a krátkodobé. Téme zvládania stresu sa budeme venovať podrobnejšie v ďalších článkoch.
Diagnóza rakoviny ako traumatická udalosť
V psychológii existuje aj termín posttraumatický rozvoj pacienta. Každého človeka, ktorý prežije traumatickú udalosť, tento zážitok nejakým spôsobom ovplyvní. Ovplyvní jeho správanie, myslenie a osobnosť. To sa týka aj onkologickej diagnózy. V správaní človeka, ktorý sa práve dozvedel, že má rakovinu, sa to môže prejaviť tak, že sa začne lepšie stravovať, prestane fajčiť. Môže sa však stať úzkostlivý a jeho myšlienky budú mať charakter obáv o zdravie. Čo sa týka osobnosti, tam môže nastať ešte hlbšia zmena. V Onkologickom Ústave sv. Alžbety v Bratislave som na vzorke 60 pacientov skúmala pozitívny posttraumatický rozvoj. U niektorých pacientov sa zlepšili vzťahy v rodine, iní našli duchovnú cestu, zmysel života a nové možnosti. Ich život sa stal plnohodnotnejší a krajší.
Nemusíme teda mať súcit s onkologickými pacientmi, naopak, môžeme sa od nich veľa naučiť. Napríklad to, že aj zdravý človek by mal vnímať dôležité témy svojho života aj bez toho, aby musel prežiť traumatickú udalosť. Ako na to? Nežiť v ilúzii, že nám sa to (rakovina) nemôže stať, ale zároveň robiť všetko, aby sme neochoreli. Teda sústrediť sa na preventívne odstránenie faktorov, ktoré môžeme ovplyvniť. Genetiku neovplyvníme, ale stravovanie, pohyb, vzťahy a naše myslenie, tieto faktory ovplyvniť vieme. Máme aj rôzne možnosti redukcie stresu - šport, prírodu, meditácie, jogu, modlitby. Každý si môže nájsť to, čo mu najlepšie vyhovuje. Moje pacientky už vedia, že sa treba starať aj o seba a myslieť aj na seba. Ten, kto má pozitívny vzťah k sebe, sa lepšie správa k svoju telu a myslí na vlastné zdravie. Dovoľme si určitú zdravú dávku narcizmu a majme sa radi.
 

© PhDr. Križanová Andrea, PhD., psychologička, Liga proti rakovine

 

Knihy pre vaše zdravie a pohodu

Ak vás niektorá z našich kníh zaujala, volajte na č. 0908 069 388 / píšte na info@klub50.sk, pošleme vám ju na dobierku. Poštovné neplatíte.

Objednajte si novinky

Objednajte si novinky, zdieľajte a bezplatne získate upozornenie na nové články a e-booky.

Nájdete nás

Račianska 69/B, 831 02 Bratislava

bytový dom Manhattan, 4. poschodie

poradňa: 0903 437 888

poradňa: peterminarik57@gmail.com

texty a objednávky kníh: 0908 069 388

texty a objednávky kníh: peterminarik57@gmail.com