Problematika obezity v detskom veku je označovaná v posledných rokoch za epidémiu, ktorá sa rýchlo rozbieha a ťažko sa zastavuje. Výskyt obezity v mladom veku má stúpajúci charakter a podľa známej štúdie Bogalusa je pravdepodobnosť, že obézne deti budú trpieť týmto ochorením aj v dospelosti až 77 %. Čo je skutočne alarmujúce číslo. Podľa WHO (svetová zdravotnícka organizácia) sa celosvetový výskyt obezity u detí vo veku do 5 rokov zvýšil z pôvodných 5% v roku 2000 na 6,3 % v roku 2013. 

Stále viac detí sa stravuje nevhodne, nepravidelne a má nedostatok pohybovej aktivity. V dnešnej premodernizovanej dobe je pravdepodobnejší pohľad na dieťa sediace pred televízorom s tabletom v rukách pojedajúc chipsy a zmrzlinu, než na dieťa behajúce v lese s drevom v jednej ruke a s jablkom v druhej. Zvýšený energetický príjem v podobe sladkostí, sladených nápojov, tučných či smažených pokrmov prispievajú k rozvoju detskej obezity. Sladkosti majú navyše negatívny vplyv na tvorbu zubného kazu práve u malých detí. 

Starí rodičia sú skupina, ktorá v tom najlepšom úmysle môže veľakrát škodiť svojim vlastným vnúčatám. Predstavme si vzorovú situáciu. Deti prídu na víkend k babičke, ktorá má pre nich pripravené koláčiky od výmyslu sveta, k tomu pridá čokoládu a cukríky na privítanie a keďže sú deti ,,vyčerpané” z celého týždňa (sedenia) v škole, tak im dovolí mať pustený televízor ako dlho len chcú a jedlo s bomboniérami im nosí priamo do postele. Nechýba neustále sa vypytovanie, či nechcú ďalší chod alebo dezert a či im bolo dosť, lebo veď musia veľa jesť, aby boli zdravé.

Babička, ktorá by ponúkla na pitie čistú vodu by bola out, takže má vždy po ruke sladké džúsy, kolové alebo iné nealko nápoje. Je pochopiteľné, že spokojnosť je na oboch stranách, na jednej strane je babička rada, že je tá dobrá, ktorá deťom všetko dovolí, a na strane druhej sú nadšené aj deti, ktoré takéto povolenia doma nemajú. Tento model si vie predstaviť asi každý z nás z detských čias. Žiaľ, starí rodičia si neraz myslia, že týmto poskytujú deťom nielen radosť, ale že pre nich robia aj dobre. Neuvedomujú si však ako im naopak škodia a navyše im nie je ani známy dopad ich konania na zdravie ich vnúčat. Aj keď sa môžu rodičia všemocne snažiť návyky svojich ratolestí zmeniť, stačí návšteva starých rodičov, kde sa deti veľmi rýchlo vrátia ku starým zlozvykom.

Môže však nastať aj problém psychologický, kedy majú deti v hlave zmätok a nerozumejú, prečo im sladkosti rodičia odopierajú. Veď babka s dedkom s tým nemajú najmenší problém. Ťažko potom rodičia vysvetlia, že im chcú najlepšie, keď im naservírujú na obed napríklad špenát. Otázkou ale ostáva, u koho by dnešné deti radšej strávili víkend. Či u starých rodičov na dedine, ktorí by s nimi okopávali záhradku a zároveň degustovali úrodu, alebo u starých rodičov v meste, ktorí by s nimi vyrazili na nákupy do nákupného centra so zastávkou v cukrárni či podnikoch s rýchlym občertvením!

Zameriavame sa preto na staršiu populáciu, ktorá má významný vplyv na najmladšiu generáciu. S deťmi trávia starí rodičia veľa času a sú neodmysliteľnou súčasťou formovania ich osobností. Cieľom nášho príspevku je osloviť staršiu generáciu a zdôrazniť dôležitosť obmedzenia príjmu sladkostí a sladených nápojov, ktoré často vedú k detskej obezite a tvorbe zubného kazu. V prípade, že sa na pohybovú aktivitu starí rodičia s vnúčatami ešte cítia, vrele odporúčame prechádzky v prírode, spoločný piknik v lese, jazdu na bicykli, plávanie, či púšťanie šarkana. Ide o aktivity, ktoré prospejú obom zúčastneným stranám. Deti sú zvedavé, rýchlo sa učia a rady si osvojujú nové činnosti. Preto navrhujeme napríklad návštevu farmárskeho trhu, zbieranie hríbov v lese, či spoločnú prácu v záhradke ako alternatívy namiesto návštevy cukrárne, či pasívneho sledovania televízie.

Zamerali sme sa na problematiku sladkostí, keďže sú u detí najobľúbenejšie. Klasické sladkosti je najlepšie nahradiť čerstvým ovocím. Sladká chuť ostáva a ovocie je navyše plné aj iných pre zdravie prospešných živín, vrátane vlákniny či vitamínov. Nie je nič lepšie ako deti naučiť konzumovať ovocie aspoň 2-3 krát denne. Obľúbené môže byť aj sušené ovocie, ovocné pyré, mrazené ovocné drene, ale najlepšie je čerstvé ovocie. Najvhodnejšie je deťom pripraviť ovocie rôzneho druhu v podobe ovocného šalátu. Pravdepodobnosť, že vám ostane prázdna miska je určite väčšia, ako keď im ponúknete samotné jablko. Na začiatok je lepšie zvoliť pútavejšie a chutnejšie alternatívy. Ovocie môžete aj odšťaviť. Taktiež môžete skúsiť ponúknuť ovsené kaše s ovocím, musli tyčinky, alebo tvarohové krémy s orieškami. Mliečne výrobky sú v detskom veku dôležité, preto môžete vybrať rôzne biele jogurty alebo tvarohy a ochutiť ich podľa vlastnej chuti, pridať ovocie, orechy, semiačka. Mnoho detí ocení, keď ich do prípravy zdravých dobrôt zapojíte.

Posledná dôležitá vec, na ktorú by sme radi poukázali je vzájomná komunikácia medzi rodičmi detí a starými rodičmi. Starí rodičia nemôžu mať pocit, že im niekto krivdí alebo niečo zakazuje. Iba ak pochopia, že to rodičia myslia v tom najlepšom a chcú vlastné deti chrániť, môže snaha oboch strán viesť ku priaznivým výsledkom. Cieľom teda zostáva pokúsiť sa aspoň trošku zmeniť zaužívané návyky v prospech zdravia vašich najbližších. Aj keď sa môže zdať že sa vážne ochorenia dospelákov detí netýkajú, ako sme na začiatku spomenuli, viac ako 2/3 obéznych detí ostane obéznymi aj počas dospelosti. Preto sa problematika vážnych ochorení týka bezpodmienečne aj detí. Verím, že sa vám podarí nahradiť sladkosti zdravými pochúťkami a vaše vnúčatá túto zmenu príjmu pozitívne. Pokiaľ by to inak ako bez čokoládky nešlo, pokúste sa o istú kompenzáciu a vyjdite si s deťmi von do prírody, aby netrčali zavreté pred rozprávkami celý deň. Držím vám palce.

Názory rodičov:

Naďka: Snažila som sa byť doslova biomamina. Samozrejme sa to zo začiatku na strane starých rodičov nestretlo s pochopením. Presadzovali si svoje klasické jedlá a sladkosti k tomu patrili tiež. Vedela som, že musím svoje deti vychovávať v mojom presvedčení a veriť, že si návyky osvoja. Časom som pochopila, že najdôležitejšia je komunikácia a snaha o istý kompromis. Povolila som napríklad jednu sladkosť alebo keď sme na návšteve, dáme si kľudne aj rezne:) Všimla som si, že keď boli starkí u nás na návšteve a videli, že máme napríklad trstinový cukor, začali si naše návyky osvojovať tiež a hnedý cukor som videla najbližšie aj u nich. Nakoniec som aj z mojich extrémnych zásad biomaminy upustila, lebo som si uvedomila, že najlepšia je zdravá rovnováha.

Martin: Myslím si, že ide o problém, ktorý sa týka snáď všetkých. U nás som bol práve ja ten zlý policajt, ktorý sladkosti a podobné nezdravosti zakazoval. Keď sme prišli na návštevu, babička tvrdila, že sladkosti nemajú a keď som ich predsa len našiel na klasickom mieste, bolo mi povedané, že ide o zásoby. Sladkosti som pred deckami ukrýval ako som len mohol. Prinieslo to však výsledky, na kontrole u zubárky bol syn pochválený, že má krásne zuby, na rozdiel od väčšiny detí v jeho veku.

Ivanka: Tak smozrejme máme pravidlá a ako vidím starkí sa ich snažia dodržiavať. Dcérka už má vek, kedy mi povie úplne všetko a viem si to tým pádom overiť. Moje pravidlo ale je, dať dieťaťu sladkosť vždy len za odmenu. Čiže, keď sa zje celý obed, alebo sa poupratuje izbička. Nevidím však nič zlého, keď babinky svoje vnúčatá ,,rozmaznávajú”. Prešla som si tým aj ja a v podstate všetci a je to také nepísané pravidlo. Ale vždy s mierou a na môj podnet sa dávajú iba vybrané druhy sladkostí. Veď dieťa je stále v pohybe a energiu potrebuje. Ale neuznávam postupy, dávať sladkosti deťom, aby boli ticho, poslúchali, či nebodaj by si ich oni vydupali zlosťou či trucom. V tom prípade ich svojej dcére ,,just” nedám!

© Petronela Paulová

 

     

Knihy o zdraví a diétach z Vydavateľstva Dr. Josef Raabe Slovensko, s.r.o.

 

             

 

            

 

Knihy o diétnom stravovaní z vydavateľstva Dr. Josef Raabe Slovensko, s.r.o. si môžete s odkazom na túto web stránku (www.onlife.sk) kúpiť priamo v predajni Raabe s 25 % zľavou

Adresa vydavateľstva Dr. Josef Raabe Slovensko, s.r.o.: Heydukova 12 alebo Heydukova 14, Bratislava , 5. poschodie (v oboch vchodoch na prízemí je recepčná, ktorá vás pustí do predajne na 5. poschodí).

Knihy si môžete objednať aj e-mailom na adrese: v.hudak@raabe.sk - a knihu(y) vám pošlú na dobierku poštou (poštovné neplatíte).

Cena  za ktorúkoľvek vyššie uvedenú knihu, pokiaľ si ju kúpite priamo vo vydavateľstve Dr. Josef Raabe Slovensko, s.r.o. (osobným odberom alebo e-mailovou ojednávkou) je: 

15 EUR

  • aj napriek tomu, že na web stránke vydavateľstva Raabe je ponuková cena 20 EUR. 
  • pokiaľ poviete, že si uvedenú(é) knihu(y) idete kúpiť cez tento propagačný odkaz na www.onlife.sk, zaplatíte za každú z týchto kníh 15 EUR.
  • pre porovnanie: maloobchodná cena v kníhkupectvách je takisto 20 EUR. 
  • pri zaslaní kníh poštou, poštovné neplatíte. 

 

 

Knihy z vydavateľstva Klub50

 

Knihy pre vaše zdravie a pohodu

Ak vás niektorá z kníh z vydavateľstva KLUB50 zaujala, volajte na č. 0908 069 388 / píšte na info@klub50.sk, pošleme vám ju na dobierku. Poštovné neplatíte.

Edukačné brožúry a materiály

Nájdete nás

Biomedicínske centrum SAV, Pavilón lekárskych vied, Dúbravská cesta 9, 845 05 Bratislava

Areál Slovenskej akadémie vied

Poradňa: 0903 437 888

Poradňa: peterminarik57@gmail.com