Láska k vnúčatám bez sladkostí

Problematika obezity v detskom veku je označovaná v posledných rokoch za epidémiu, ktorá sa rýchlo rozbieha a ťažko sa zastavuje. Výskyt obezity v mladom veku má stúpajúci charakter a podľa známej štúdie Bogalusa je pravdepodobnosť, že obézne deti budú trpieť týmto ochorením aj v dospelosti až 77 %. Čo je skutočne alarmujúce číslo. Podľa WHO (svetová zdravotnícka organizácia) sa celosvetový výskyt obezity u detí vo veku do 5 rokov zvýšil z pôvodných 5% v roku 2000 na 6,3 % v roku 2013. 

Čítať ďalej: Láska k vnúčatám bez sladkostí

Dedičnosť a životný štýl (nutrigenetika, nutrigenomika)

Nutrigenetika

Aj keď majú ľudia mnoho spoločných vlastností, napriek tomu sa navzájom v mnohých ohľadoch odlišujú. Dôvody týchto odlišností tkvejú v odchylných genetických informáciách, ktoré sa nachádzajú v bunkových jadrách – presnejšie v chromozómoch a v nich uložených molekulách DNA (deoxyribonukleová kyselina). 

Čítať ďalej: Dedičnosť a životný štýl (nutrigenetika, nutrigenomika)

Odporúčania Slovenskej kardiologickej spoločnosti

Kardiovaskulárne ochorenia (ďalej už len KVO) sú hlavnou príčinou úmrtí ľudí v civilizovaných častiach sveta. Ich počet je vyšší ako počet prípadov rakoviny; dohromady tieto dva druhy civilizačných ochorení tvoria takmer všetky príčiny úmrtí; zvyšok pripadá na úrazy a infekčné ochorenia (v Európe v omnoho nižšom počte ako v rozvojových krajinách, kde je situácia iná).

Čítať ďalej: Odporúčania Slovenskej kardiologickej spoločnosti

Zápcha nie je banálny problém

Objektívne sa zápcha pokladá za významný problém, a to tak lekársky (diferenciálna diagnóza, často zložité vyšetrenia a nie vždy rýchly úspech po liečbe), ako aj ekonomický (drahé vyšetrenia na vylúčenie závažných príčin zápchy, bohatá preskripcia liekov proti zápche) a neraz aj sociálny (horšia kvalita života pri dlhom pretrvávaní alebo častých recidívach).

Čítať ďalej: Zápcha nie je banálny problém

Prevencia rakoviny hrubého čreva a konečníka

Rakovina zahŕňa približne 200 druhov zhubných nádorov, ktoré postihujú rôzne orgány a tkanivá nášho tela. Rakovina hrubého čreva a konečníka (kolorektálny karcinóm, skrátene KRK) je jednou z najčastejších foriem zhubných nádorov.  Vo väčšine vyspelých krajín je na treťom mieste spomedzi všetkých foriem rakoviny. V mnohých prípadoch sa však KRK dá predísť zdravou životosprávou alebo sa dá odhaliť vo veľmi včasných predrakovinových štádiách (polypy, prekancerózy, rané štádiá nádoru). 

Čítať ďalej: Prevencia rakoviny hrubého čreva a konečníka

 

Knihy pre vaše zdravie a pohodu

Ak vás niektorá z našich kníh zaujala, volajte na č. 0908 069 388 / píšte na info@klub50.sk, pošleme vám ju na dobierku. Poštovné neplatíte.

Objednajte si novinky

Objednajte si novinky, zdieľajte a bezplatne získate upozornenie na nové články a e-booky.

Nájdete nás

Račianska 69/B, 831 02 Bratislava

bytový dom Manhattan, 4. poschodie

poradňa: 0903 437 888

poradňa: peterminarik57@gmail.com

texty a objednávky kníh: 0908 069 388

texty a objednávky kníh: peterminarik57@gmail.com