Ak vám stanovili diagnózu diabetes mellitus, mali by ste poznať niekoľko odborných termínov. Už viete, že ideálny krvný tlak sa nachádza pod hranicou 120/80 mmHg, akceptovateľný pod 140/90 mmHg. Pre diabetikov platia prísnejšie kritériá – TK pod 130/80 mmHg. Prečo?

Lebo diabetici majú vyššie riziko KVO, čo potvrdili mnohé klinické štúdie. Maximálne zníženie rizika si vyžaduje revíziu všetkých ovplyvniteľných rizikových faktorov: fajčenia, dislipidémie (vysoký cholesterol alebo porucha metabolizmu tukov), diabetes, liečba samotného vysokého krvného tlaku.

Inzulínová rezistencia je stav, ktorým sa všetko začína. Je to necitlivosť receptorov buniek (napríklad buniek kostrového svalstva). Inzulínová rezistencia je pri brušnej abdominálnej obezite veľmi zlá. Vedie ku kaskáde nepriaznivých účinkov. Jedným z nich je to, že pankreas sa neustále namáha produkovať veľa inzulínu, aby prekonal rezistenciu, čím sa vyčerpáva a po čase vzniká cukrovka II. typu.

Za metabolický syndróm pokladáme zoskupenie piatich chorôb, ktoré idú často spolu ruka v ruke: vysoký krvný tlak, nízky HDL („zdravý“) cholesterol, zvýšené triglyceridy (TAG), zvýšená glykémia a centrálna obezita. Ak sa u pacienta zistí čo i len jedna z nich, začína sa pátranie po ďalších štyroch.  Pohybová aktivita a kontrola hmotnosti môžu riziko vzniku inzulínovej rezistencie a následnej cukrovky radikálne znížiť. Opäť je tu veľmi dôležitý pohyb – nielen kvôli chudnutiu, človek si tak zvyšuje aj inzulínovú senzitivitu. Pohyb musí byť pravidelný, najlepšie každý deň, minimálne každý druhý, pretože inzulínová senzitivita sa zvyšuje po každom intenzívnom polhodinovom cvičení do 48 hodín, čo sú 2 dni. Takže nestačí cvičiť raz za týžeň, akokoľvek by to bolo intenzívne. Z cvičenia by sa mal stať inštitút zvyku, pravidelnosti, automatizmu, bez ktorého nejdete večer ani spať.

Odporúčané hodnoty obvodu pása pre európsku populáciu:
         prísne kritérium             miernejšie kritérium
muži    < 94 cm           < 102 cm
ženy     < 80 cm          < 88 cm

Klinická manifestácia metabolického syndrómu znamená prítomnosť ktorýchkoľvek troch z nasledujúcich ukazovateľov:
rizikový faktor       definovaná úroveň
abdominálna obezita obvod pása
muži > 102 cm
ženy > 88 cm
triacylglyceroly ≤ 1,7 mmol/l
HDL cholesterol
muži < 1,0 mmol/l
ženy < 1,3 mmol/l
krvný tlak systolický ≥ 130 mmHg
diastolický ≥ 85 mmHg
glykémia nalačno > 5,6 mmol/l
 

Knihy pre vaše zdravie a pohodu

Ak vás niektorá z našich kníh zaujala, volajte na č. 0908 069 388 / píšte na info@klub50.sk, pošleme vám ju na dobierku. Poštovné neplatíte.

Objednajte si novinky

Objednajte si novinky, zdieľajte a bezplatne získate upozornenie na nové články a e-booky.

Nájdete nás

Račianska 69/B, 831 02 Bratislava

bytový dom Manhattan, 4. poschodie

poradňa: 0903 437 888

poradňa: peterminarik57@gmail.com

texty a objednávky kníh: 0908 069 388

texty a objednávky kníh: peterminarik57@gmail.com